Nauka samodzielnego jedzenia – dziecko przy stole

Nauka samodzielnego jedzenia

Pierwsze starcia dziecka z łyżką czy widelcem są zwykle małą tragedią. Jedzenie znajduje się wszędzie, włącznie z miejscami, o których nigdy byś nie pomyślała. Jednak nie trafia tam, gdzie byś chciała – czyli do buzi Twojej pociechy.

Dlatego aby przyśpieszyć spożywanie posiłku i ograniczyć straty, rodzice często decydują się sami karmić swoje dzieci, wyręczając je w tej żmudnej przecież czynności.

Pozwól na odrobinę samodzielności

Wyręczanie dziecka i karmienie go samodzielnie jest najłatwiejszym rozwiązaniem – masz wtedy pewność, że zachowasz porządek przy stole, a Twoje małe cudo będzie czyste. Jednak może to być dobre tylko krótkofalowo – jeżeli rzeczywiście chcesz wesprzeć malucha w nauce jedzenia, daj mu szansę na bycie aktywnym! Szczególnie jeżeli chętnie już łapie jedzenie i próbuje pakować je do buzi. Poza tym, że pomożesz mu w rozwoju umiejętności motorycznych, to na dodatek sprawisz, że będzie puchł z dumy, kiedy uda mu się w końcu zjeść tego małego ziemniaczka 🥔

Nauka samodzielnego jedzenia - owoce w miseczce
Kiwi i inne owoce

O czym warto pamiętać

Twoje dziecko uczy się nowych rzeczy każdego dnia. W 9-10 miesiącu życia opanowuje tzw. chwyt pęsetowy i ciągle rozwija swoją koordynację ruchową. Wykorzystaj to! Pomyśl o podaniu warzyw lub owoców w formie małych plasterków lub łódeczek. Dzięki temu maluch będzie udoskonalał chwyt szczypcowy (11-12 miesiąc), odpowiedzialny za łapanie niewielkich przedmiotów, a w przyszłości konieczny do nauki pisania.

Pamiętaj jednak o małych krokach – nie od razu Rzym zbudowano! Aby oswoić dziecko z jedzeniem, w trakcie gdy karmisz je jeszcze całkowicie sama, daj mu do ręki małą łyżeczkę. Twój maluch może potraktować to jako zabawę, ale widząc łyżkę wędrującą z Twojej ręki do jego buzi, zacznie łączyć fakty i wykorzystywać swoją łyżkę do tego samego.

Po jakimś czasie, gdy dziecko będzie już wiedziało do czego służy łyżeczka, możesz na nią nałożyć odrobinę jedzenia. W pewnym momencie będziecie pewnie w stanie wymieniać się kęsami, które trafiają do malucha – jedna porcja będzie leciała od Ciebie, druga będzie samodzielna. W nauce samodzielnego jedzenia warto jednak uzbroić się w cierpliwość – cały proces może brudzić przestrzeń wokół was i trwać tygodniami. Więc weź głęboki wdech i wydech, i… pozwól maluchowi na trochę szaleństwa – w końcu dopiero uczy się tego, co my mamy już opanowane do perfekcji! 🙂

Wyjątkowe i nowoczesne obrusy - wzór zwierzyniec.
Kolorowe jedzenie na kolorowym stole

Co potem?

Jeżeli Twój maluch umie już włożyć łyżeczkę do ust, postaw przed nim jego własną miseczkę z jedzeniem – tym samym, które masz na talerzu, z którego go karmisz. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość karmić się samo, a Ty będziesz mu tylko w tym pomagać. Z czasem, maluch stanie się coraz bardziej samodzielny, a Twój udział w karmieniu będzie coraz mniejszy.

To może być przydatne

  • kolorowa zastawa – najlepiej plastikowa. Radosne łyżeczki czy talerzyki z ulubionymi postaciami z bajek – to wszystko zwraca uwagę dziecka i ułatwia naukę samodzielnego jedzenia!
  • wodoodporny obrus – na przykład Crata z naszego sklepu. Mamy mnóstwo różnokolorowych wzorów, które sprawią, że siedzenie przy stole będzie bardzo przyjemne – zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Nie wspominając o tym, że gąbką łatwo zetrzesz wszystkie resztki jedzenia 🙂
  • dużo cierpliwości – wyręczanie dziecka w karmieniu przez bardzo długi czas, nie przynosi pożytku ani Tobie, ani maluchowi. Ale na pewno zdążyłaś się przekonać, że posiadanie dziecka to swoista nauka cierpliwości. Wiemy, że czasem możesz mieć wszystkiego dość, ale trzymamy za Ciebie kciuki i wierzymy, że będzie Ci coraz łatwiej 💙

Wybrane Craty

Podziel się radością

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *